Blog

Ahşap Kamelya Nedir?

Kamelya farklı anlamlara gelen kelimelerden biridir. Tasarım dünyasında kamelya, dış dekorasyonda kullanılan çardak anlamı taşımaktadır. Özellikle bahçelerde kullanılan kamelyalar sadece güneşten korumak opsiyonuna sahip değildir. Kamelyalar sayesinde aynı zamanda oldukça şık bir görünüm elde edilmesi de mümkündür.

Giriş bölüleri ve oturma kısımları ayrı tasarımlara sahip olan ahşap kamelyalarüst kısımları da ahşaplarla örülerek hazırlanmaktadır. Böylece özellikle yeşil alanlarda tam bir doğal bütünleşme sağlanabilmektedir. Kameriye olarak da bilinen ahşap kamelyalarda türler ve modeller oldukça çeşitlidir. Bu alanda model seçimlerinde hem mekânın durumu hem de müşterilerin isteklerine göre net bir karar verilmektedir.

Ahşap Kamelya Modelleri

Ahşap kamelya modellerinde günümüzde farklı listeler bulunmaktadır. Pek çok modelin bulunması hemen her alanda kamelya uygulamasının yapılmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik geçmiş zamanlarda sadece kare ya da yuvarlak modelleri olan kamelyalar artık farklı geometrik şekillerde de yapılabilmektedir. Özellikle son yıllarda beşgen ve altıgen olarak tasarlanan modellerin kullanımı bir hayli yaygınlaşmıştır. Üstelik ahşap olan modellere tuğla gibi farklı malzemeler de eklenmektedir. Özellikle çatı ya da yan kenarlarının belli kısımlarına eklenen tuğla detayları sonrasında şık ve farklı bir görünüm elde edilmesi mümkündür. Kamelyalar müstakil evlerin yanı sıra yazlıklarda ya da bahçesi olan işletmelerde de tercih edilmektedir. İstenen renklerde üretimleri gerçekleştirilebilen kamelyalar farklı sarmaşıklar ile de süslenebilmektedir.

Ahşap Kamelya Kullanılan Malzemeler

Günümüzde ahşap kamelya imalatında farklı malzemeler tercih edilmektedir. Tercihler hem fiyatları hem de ortaya çıkan ürünün kalitesini etkilemektedir. Ancak kullanım alanlarına göre kaliteli malzeme seçilmesi her daim daha uzun ömürlü kamelyalar elde edilmesini sağlamaktadır. Bu alanda 1.sınıf malzemeler kullanım konusunda belli dönem garantisi de sunabilmektedir. Malzemeler arasında en yaygın olarak tercih edilen türler ise; Çam, Teak, Larex ya da İreko’dan oluşmaktadır. Özellikle dış mekânlarda kullanıldığı için belli doğa koşullarına dayanıklı olması istenen ahşap kamelyalarda, açık, yarı açık ya da tamamen kapalı modeller oluşturulabilmektedir. Modellerin belirlenmesi, uygulanacak materyal miktarının ortaya çıkmasında ve hangi materyal ile inşaya başlanacağında etkin rol oynamaktadır.

İlgili Gönderiler

Leave a Comment