Blog

Pergole Nedir?

Pergole özellikle bahçe tasarımlarında ya da kafe ve restoranların dış tasarımlarında kullanılan sistemlerden biridir. Genellikle ahşap olarak tasarlanan sütun ve direklerden oluşan bu sistem, güneşten ve farklı hava koşullarından koruma sağlamaktadır. Tercihlere göre boyut ve modellerinde değişimler olabilen pergole bir yürüyüş yolu şeklinde de inşa edilebilmektedir.

İtalyanca bir kelime olan pergole, pergola şeklinde de bilinmektedir. İki kelime de aynı şeyi ifade etmektedir. Yakın geçmişe kadar sadece saçak tasarımlarında kullanılan pergoleler artık banklarda ya da piknik masalarında da kullanılabilmektedir. Bu sayede evlerin ya da işletmelerin oldukça modern ve şık bir görünüm elde etmesi de sağlanmaktadır. Üstelik hazır modeller olduğu gibi özel olarak tasarımı yapılan modeller de bulunmaktadır.

Pergole Modelleri

Modern çevre tasarımlarında vazgeçilmez olarak görülen pergola modelleri arasında oldukça fazla sayıda alternatif bulunmaktadır. Üstelik alternatifler sadece model olarak değil renk olarak da kendini göstermektedir. Tamamı ahşap türlerinden oluşan sistemler bulunduğu gibi belli bölümleri metaller ile desteklenmiş olan pergola modelleri de satışa sunulmaktadır. Model seçimlerinde, ürünlerin nerelerde kullanılacağı ya da mekânın özellikleri gibi etmenler büyük rol oynamaktadır. Bireysel tercihlerin yanı sıra bu alanda bir uzmandan yardım almak sonrasında istenen görüntü elde edilebilmektedir. Son olarak modeller çardak ya da sade masa şeklinde olması fark etmeksizin tercih edilen ya da ihtiyaç duyulan ölçülerde kısa süre içerisinde imal edilebilmektedir.

Pergole Fiyatları

Günümüzde evlerin iç ya da dış tasarımlarında kullanılan mobilyalar oldukça geniş bir fiyat aralığı çerçevesinde üretilebilmektedir. Fiyat aralıklarının belirlenmesinde kendini gösteren ilk etmen her daim kullanılan malzemenin materyalinden kaynaklanmaktadır. Materyal kalitesi arttığında ürünlerin fiyatları da artmaktadır. Pergola fiyatları konusunda bu neden yüzünden net rakamlar verilebilmesi için öncelikle hangi tür materyallerin kullanılacağına karar verilmelidir. Bunun yanı sıra ürün fiyatlarının kesinleşmesinde boyut ve model de oldukça önemlidir. Bazı tasarımların yapılması oldukça zordur. Zor olan tasarımların tercih edilmesi pratik olarak imal edilen ürünlere göre daha pahalı bir fiyat çıkmasına neden olmaktadır. ancak her cebe uygun bir pergola modeli bulunmaktadır.

İlgili Gönderiler

Leave a Comment